Představy o chalupě snů se různí. Jaká bude ta pravá pro vás?

Kvůli koronavirové krizi letos tráví Češi na chalupách víc času než obvykle, zájem o ně však mají dlouhodobě. I kvůli nejisté finanční situaci části domácností Hypoteční banka zaznamenala jen drobný nárůst počtu úvěrů na tento druh nemovitostí. Rychle ale roste hodnota uzavřených hypoték – jejich výše může podle odhadů analytiků v meziročním srovnání dosáhnout až 25% nárůstu. 

Že mají Češi chalupaření v oblibě není žádným tajemstvím. Průzkum ale poukázal na to, že o své chalupě snů mají velmi odlišné představy nejen muži a ženy, ale i lidé z různých regionů.

Jedním z archetypů jsou muži z Čech, kteří nejčastěji chtějí jako rekreační nemovitost menší dům s vyřešenými inženýrskými sítěmi – pořídit si jej chce na 65 % z nich. Za chalupu jsou také ochotní nejvíce zaplatit, každý třetí plánuje investici okolo 5 milionů korun. I díky finančním možnostem tato skupina počítá s pořízením větších ekologických řešení, jako je instalace tepelného čerpadla nebo solárního panelu.

Mezi další preferované podoby rekreačního objektu patří vybavený dřevěný srub (19 %), ale také moderní domy s garáží a běžným vybavením domácnosti (15 %). Nejdůležitější je u všech objektů existence elektrických sítí. Romantiků, kteří rádi večeří při svíčkách, je jen kolem 6 %.

Zejména ženy pak stojí především o chalupu na samotě. Zároveň jsou opatrnějšími investorkami, 6 z 10 z nich plánuje do takového objektu investovat nejvýše půl milionu korun. Pětina z nich také doufá, že na chalupě budou trávit nejen víkendy, ale i část všedních dnů. Naopak lidé z velkých měst, zejména z Prahy, plánují na chalupě trávit maximálně jeden víkend měsíčně. Oproti chalupě na samotě si představují moderní stavbu v městské zástavbě.

Speciály

Aktuality