Správná volba venkovního osvětlení může být tím pravým krokem ke kouzelné zahradě

Krása podávaná formou světelné „show“ je pravým hitem interiéru, ale i exteriéru. Pokud sami máte zahradu a doposud si říkáte, že jí něco chybí, pak se nechte inspirovat tímto zázračným, jednoduchým a zároveň nadčasovým řešením.

Zatímco při osvětlování domu nejčastěji řešíme, čím bychom zvýraznili naši fasádu, tak v případě zahrady a jejího okolního prostředí bychom si předem měli ujasnit, zdali chceme působit organizovaně a osvítit tak třeba cestu, nebo jen zvýraznit detaily a dbát hlavně na atmosféru.

Výběr správného osvětlení nebývá lehký zejména v interiéru, zato venku nám stačí vytvořit si nějaký „světelný“ plán, jehož se budeme držet. V současné době nám na zahradách vládnou terasy či pergoly, kde se můžeme rozhodnout mezi zápustnými svítidly nebo sloupky.

Co je však zajímavé, tak v posledních trendech platí, že chceme-li osvítit nějakou plochu, lidé tím často nemyslí cestu, aby věděli, kudy šlapou (neboť svou zahradu dokonale znají a nikdy není taková tma, aby neviděli, kudy chodí), nýbrž dávají vyniknout kouzelným detailům své zahrady (například pomocí reflektorů), jichž si za denního světla normálně nevšimneme.

Tento způsob ocení zejména milovníci intimní atmosféry, kteří se dokáží kochat už jen pouhým pohledem na svůj výtvor v podobě této světelné show. Výjimkou nám poté netvoří ani světla na vodní hladině (svítidla určená pro používání pod vodou), která mnohdy rozzáří celé naše jezírko (či bazén).

Pro začátečníky pak mohou být zaručeným a poměrně levným hitem prosté svícny a lucerny. Z vlastní zkušeností ovšem můžeme podotknout, že se nehodí k osvícení větších částí ploch, avšak jako designový doplněk například k zvýraznění cesty je více než dostačující.

I když ještě předem nemusíme vědět, jaký typ osvětlení zvolíme, jakákoliv forma světla vnesená do naší zahrady, hlavně během letní noci, je velkým krokem směrem k vybudování si kouzelné atmosféry. Časem jistě přijdeme na další vylepšení.

Speciály

Aktuality