V čem tkví pravé kouzlo zenových zahrad?

Zenová zahrada je typem japonské zahrady, která slouží k uklidnění těla i duše. Překypuje-li vaše hlava někdy až moc „zbytečnými“ myšlenkami, možná nastává ten pravý čas i pro vás najít si své místečko klidu, kde se od nich můžete oprostit.

V našem případě se nyní podíváme na zenovou zahradu, kterou charakterizují přírodní elementy, jako je voda, mech, rostliny, štěrk či kamení. Každý doplněk na nás vrhá jiný dojem, proto bychom měli být při svém výběru obzvláště pečliví.

Kdekdo říká, že stačí náš tvůrčí duch, který nám napoví, v obklopení jakých prvků se cítíme dobře, ovšem nejsme-li v tomto ohledu zrovna zkušení, určitě nebude od věci nechat se inspirovat jinde.

Disponuje-li náš pozemek zahradou, na níž sami ještě nevíme, co umístit, můžeme si vypracovat plán směrem k vysněné zenové zahradě. Není třeba ihned využívat celý její prostor, kolikrát stačí jen kousek, avšak vždy bude záležet pouze na nás.

Voda
Řeka či potok kolikrát symbolizují klid, ovšem poklidná hladina domácího rybníčku nás dokáže mnohdy ještě více uvolnit. Dá se tedy říci, že voda je nejdůležitějším prvkem našeho plánu a neměli bychom ji opomíjet.

Rostliny
Typickým pro zenovou zahradu jsou vhodné rostliny, zejména pak nějaký vyšší bambus. V druhé řadě se zde uplatní i korejská jedle, japonská slivoň, červený javor nebo azalka.

Mech a kapradí
Na stinnější místa se ve většině případech dodává kapradí, které umí velmi dobře zaujmout a opět o něco více umocnit naše pocity z nově vytvořeného ráje. Totéž platí o mechu.

Kámen a štěrk
V našem plánu zenové zahrádky by neměly chybět ani kompozice kamenů, které by vždy měly být v lichém čísle (minimálně však tři). Výjimku nám představují barevně sladěné prvky, které jsou dodávány v sudých počtech. Jejich vzhled slouží jako prostředek na naší cestě k duchovní očistě, proto jsou nezbytným prvkem k naší meditaci a pohodě.

Speciály

Aktuality