Vybíráme venkovní osvětlení

Rozsvícená světla na zahradě slouží jako dekorace, pomáhají při osvětlení přístupových cest a také zvyšují naši bezpečnost. Pobyt na čerstvém vzduchu se prodlužuje hlavně v období s rostoucí teplotou a vy si tak můžete dopřát naprostou rekreaci, kterou vaše obydlí nabízí. Jaká světla si ale vybrat a podle čeho se řídit? Základem je výběr vhodného osvícení. 

 

Venkovní lampy mají být utěsněné proti vodě nebo prachu s lehkou možností manipulace a případně jednoduchou údržbou. Takové jsou vybaveny značkou pro venkovní svícení, jež je vyznačena zkratkou IP a dvěma číslicemi. První číslice vyznačuje stupeň ochrany před vniknutím cizích předmětů, druhá zase stupeň ochrany před vniknutím vody. Z toho je patrné, že čím vyšší číslo, tím lepší ochrana. Pokud chceme osvítit okolí domu, postačí nám krytí od 32 IP, pokud naopak chceme svítidlo umístit do země nebo pod vodu, vybíráme krytí od 67 a výše.  

Elektrická svítidla
Nejoblíbenější a nejrozšířenější jsou při venkovním osvícení lampy na elektřinu. V nabídce elektrických svítidel najdeme lampy pro vysoké i nízké napětí. V obou případech platí, že instalace takového zařízení s sebou nese jistá rizika, a proto by bylo vhodné jejich instalaci provádět za dohledu druhé osoby, v případě vysokého napětí za dohledu elektrotechnika. S nízkým napětím si vystačíme u lamp v okolí bazénu. Takové lampy vyžadují napájení v rozmezí dvanáct až dvacet čtyři voltů a jejich kabely nemusí být zakopány tak hluboko pod zem. 


Foto: eglo

Solární osvětlení
Solární osvětlení přináší řadu výhod. Jednou z nich je i ta, že svítíte zdarma a navíc jste šetrní k životnímu prostředí, neboť takové lampy využívají solární energii nashromážděnou přes den. Lampy na solární osvětlení v sobě mají zabudovaná čidla, díky kterým se po setmění samy rozsvítí. Mezi další výhody řadíme jejich životnost i lehkost instalace, kterou nám tyto lampy přináší. 


Foto: luxuryhomegarden

Zářivky a výbojky
Halogenové výbojky vyzdobí zahradu krásným a třpytivým podáním barev. Jsou vhodné jak pro rozkvetlé stromky, tak i keře nebo barevné květy. Zářivky i výbojky mají dlouhou životnost (až 12 000 hodin), navíc poskytují příjemně rozptylující se světlo a přináší řadu výhod oproti klasickým žárovkám. 


Foto: cactiguide

Svíčky pro intimní atmosféru
Poněkud nevšední, ale přesto účinný, se zdá být noční svícení při svíčkách. Svíčky, louče či keramické lampy navodí někdy nevšední, jindy romantickou atmosféru. Venkovní svícny se od klasických liší pouze tím, že mají tužší knot. Tím dobře planou i za větrného počasí. V okolí otevřeného ohně se nedoporučuje mít hořlavé materiály. Výhodou naopak je obsah silic ve vosku, který odpuzuje veškerý hmyz za letního večera. 


Foto: gardenloversclub

Volba svítidla nebo jeho tvar záleží převážně na vás. Můžete nechat vyniknout svoji představivost, anebo se řídit našimi doporučeními. Nástěnná svítidla se používají pro zvýraznění soch a jiných archeologických prvků, sloupová svítidla vídáme na cestách a jsou vhodná k osvícení cesty. Na plochy u bazénu či travnaté zahrady zemní i stojatá svítidla. Fontány se osvětlují ponornými svítidly. Rozestupy mezi světly postačí do délky dvou metrů, záleží však na velikosti vašeho osvícení.

 

Foto článku: zahrada-centrum

Speciály

Aktuality