Jaké rostliny se nejvíce hodí do koupelny?

Květiny dokáží ozvláštnit atmosféru v každé místnosti a o koupelně to platí obzvlášť. Zdali upřednostníte krásy Dálného východu, specifickou vůni pralesa nebo příjemné teplo tropických krajin, to už je čistě jenom na vás. Podstatné jenom je vybrat si ten správný druh a pak jej zařadit na vhodné místo. 

Je všeobecně známým faktem, že aby se rostlinám v koupelně úspěšně dařilo, potřebují k tomu ty správné podmínky. Důraz se klade jak na vyšší vlhkost vzduchu (což v této místnosti nepředstavuje žádný problém), tak především na dobrou propustnost přírodního světla, díky němuž si budeme smět vybírat z vícera druhů. Umělé osvětlení není z hlediska dlouhodobého užívání dobré pro celou paletu rostlin. 

Zdali máme koupelnu, do níž proniká denní světlo, je vlhká a v pravidelných intervalech přivítá trochu toho čerstvého vzduchu, pak máme skvělé předpoklady k tomu, abychom si zde vybudovali poslední dobou velice oblíbený trend kapradinového království. Kapradiny se dobře vyjímají na světlém pozadí, vytváří příjemnou atmosféru a navíc je zvládne pěstovat skoro každý. Pro začátečníky je vhodný například ledviník (na obrázku), avšak chybu neuděláme ani s parožnatkou nebo sleziníkem. Výhodou sleziníku je, že jim nevadí, pokud na ně čas od času dopadne nějaká ta kapka a navíc jsou skvěle adaptivní s okolním prostředním.

Nic bychom nezkazili ani v případě, kdybychom dali přednost rostlinám lehce barevných květů. Stačí jen podpořit našeho tvůrčího ducha a v kontrastu se zajímavým prostředím vyzkoušet třeba krotony, modlivky (Maranta leuconeura) či katleje (na obrázku). 

Jelikož je koupelna místností, ve které se hromadí spousta nebezpečných látek (čistící prostředky, parfémy, laky na vlasy apod.), co mohou mít negativní účinek i na lidské tělo, můžeme se zaměřit na květiny, jež svými vlastnostmi tyto škodliviny alespoň částečně eliminují. Řeč je zejména o již jednou zmíněném ledviníku, pak i toulcovce, azalce či některých druzích orchidejí nebo palem. 

A která místa jsou nejvhodnější využít? Pokud nám to rozměry místnosti dovolí, mohutnější rostliny se nejlépe hodí k místu, kam svítí světlo. Prostor pod oknem je tedy dobré zaplnit nějakým větším krasavcem (z té širší perspektivy se osvědčila i bambusová palma), k desce u umyvadla přidáme nějakou menší květinku usazenou v květináči, na okraji vany může vynikat zeleň a v závěsných nádobách pro změnu nějaké kapraďorosty. 

Speciály

Aktuality